Eteriniai aliejai

Apelsinų

Botaninis pavadinimas: Citrus sinensis

Augalo dalis: Žievelė

Gavimo būdas: Šaltas presavimas


Daugiausia gaminama ir sunaudojama tiek maisto, tiek parfumerijos ir kosmetikos pramonėje saldžiųjų apelsinų (Citrus aurantium) žievelių šalto spaudimo eterinio aliejaus. Šis eterinis aliejus, be savo gaivaus kvapo, pasižymi ir puikiomis savybėmis. Poveikis:  šis aliejus atpalaiduoja pavargusius raumenis, mažina nervinę įtampą, gelbsti, esant depresijai ir nemigai, ramina nervinio pobūdžio skausmus virškinimo sistemoje.
Naudojamas anticeliulitiniuose mišiniuose. Be to, jis puikus oro gaiviklis ir grynintojas.
Iš karčiųjų (laukinių) apelsinų lapų distiliacija vandens garais gaunamas eterinis aliejus, dvelkiantis gėlių ir citrinų aromatais (angl. petitgrain). Tai klasikinis ingredientas gaiviklių, tualetinių vandenų gamyboje bei aromaterapijoje. Pasižymi antiseptinėmis, fungicidinėmis savybėmis, rekomenduojamas kaip raminanti priemonė, esant depresijai ir nemigai.
Vienas brangiausių ir labiausiai vertinamų dėl savo puikaus kvapo ir savybių – tai Neroli aliejus, gaunamas iš karčiųjų apelsinų žiedų distiliacija vandens garais. Kad gauti 1 kg tokio aliejaus, rankomis reikia surinkti apie vieną toną žiedų, Dabartiniu metu toks aliejus nedideliais kiekiais gaunamas tik Tunise ir Maroke ir dėl savo brangumo naudojamas tik aukščiausios klasės parfumerijoje. Dar žinomas ir kai kuriose srityse naudojamas pigesnis variantas, gaunamas, ekstrahuojant žiedus organiniais tirpikliais ( taip vadinami “absoliutai”). Neroli aliejaus pavadinimas kilęs iš Neroli kunigaikštienės, kuri labia mėgo šį aliejų ir naudojo nemažais kiekiais. Neroli aliejus yra stiprus antiseptikas, rekomenduojamas, esant nemigai ir depresijai. Puiki odos priežiūros priemonė. Pasižymi afrodizinėmis savybėmis.

Naudojant eterinį aliejų kaip priedą prie bazinio aliejaus masažo mišinyje, gali pasireikšti jautrumas ar alerginės reakcijos. Remiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr.1223/2009 2009m. dėl kosmetikos gaminių nuostatomis, nurodomi galimi alergenai. Jų sąrašą rasite čia.