Eteriniai aliejai

Arbatmedžių

Botaninis pavadinimas: Melaleuca Alternifolia


    Pirmieji Australijos kolonistai arbatmedžiu pavadino aborigenų labai vertinamą augalą, kurio lapų arbatą naudojo gydimui. Medikams ėmus tirti gydomąsias arbatmedžio savybes, buvo sukauptas solidus duomenų bankas apie šio aliejaus vartojimą infekuotoms žaizdoms gydyti, dezinfekcijai, burnos ertmės bei odos priežiūrai ir kt. Pasaulyje labai padidėjus arbatmedžių aliejaus paklausai, imta masiškai sodinti šį vertingą augalą ir dabar Australijoje plyti didžiulės arbatmedžių plantacijos.
    Šio aliejaus kvapas  aštrokas prieskonių su kardamono ir muskatinio riešuto nata. Australijoje šio aliejaus gamintojų standartai reglamentuoja 15 pagrindinių biologiškai aktyvių junginių, esanиių arbatmedžių aliejuje ir apsprendžiančių jo savybes, kiekį.
    Šis aliejus, pasižymintis stipriomis antiseptinėmis, antimikrobinėmis savybėmis naudojamas kosmetikoje ir farmacijoje. Dabartiniu metu pasaulinėje rinkoje siūloma daug produktų veido ir kųno priežiūrai, burnos higienai ir pan. Tačiau turbūt plačiausiai naudojamas grynas arbatmedžių aliejus. Jį patariama naudoti, esant infekcijoms, grybeliniams susirgimams bei nusilpusiai imuninei sistemai. Puiki priemonį kojų priežiūrai. Idealus patalpų oro gaiviklis, naikinantis mikrobus. Arbatmedžių aliejus yra natūralus antiseptikas, pasižymintis unikalia savybe - skatina odos atsinaujinimа, nesukeldamas šalutinio poveikio sveikam audiniui, kai tuo tarpu daugelis sintetinių antiseptikų gali erzinti sveikus audinius ir sutrikdyti bakterinės floros pusiausvyrą.
    Naudojant arbatmedžių aliejų sumažėja tikimybė užsikrėsti bakterijomis bei grybeliais, stabdomas infekcijų, ligų plitimas. Jis vartojamas kaip dezinfekuojanti priemonė gyvenamųjų patalpų oro gryninimui.

     “Laukinis” ir “organinis” (“ekologiškas”) arbatmedžių aliejai, kaip ir įprastinis standartinis, gaunami iš tos pačios botaninės rūšies augalo Malaleuca Alternifolia, tik skiriasi augimo sąlygos. Arbatmedžiai auginami ir eterinis aliejus gaunamas tik Australijoje.

            “Organinis” – tai reiškia, jog auginamose plantacijose šių krūmų priežiūrai yra keliami griežti reikalavimai tiek dirvožemiui, tiek įvairių cheminių medžiagų (trąšos, pesticidai ir pan.) naudojimui.  Kitaip sakant, ekologiškas produktas.

            “Laukinis” – tai reiškia, kad eterinis aliejus gaunamas iš surinktos žaliavos ne kultivuojamuose laukuose, o augant laukinėje gamtoje.

            Visi arbatmedžio aliejai – tokios pat bakterocidinės, antiseptinės ir kitos savybės, tik šiek tiek skiriasi jų kvapas bei sudėtis, kuri atitinka pasaulinius standartus (ISO bei Europos farmakopėjos).
 

    Arbatmedžių aliejaus naudojimo rekomendacijos:

  • Voniai rekomenduojama įlašinti 5-10 lašų aliejaus ir pagulėti 15 min., o stresui ir įtampai pašalinti naudokite arbatmedžių ir levandų aliejų mišinį.
  • Celiulito profilaktikai sumaišykite 20 lašų arbatmedžių, 10 lašų kadagių, 10 lašų citrusinio ir 20 ml augalinio aliejaus ir įtrinkite problematiškas kūno vietas.
  • Esant saulės nudegimams - pakenktа odа tepti mišiniu, gautu arbatmedžių eterinį aliejų ištirpinus augaliniame santykiu 1:10.
  • Grybelinių ligų profilaktikai mirkykite kojas šilto vandens vonelėse su keletu lašų arbatmedžių aliejaus. Pažeistų nagų ir tarpupirščių tepimui naudokite mišinį, kaip ir esant saulės nudegimams.
  • Atsiradus įbrėžimams ir žaizdoms, sužeistą vietą nuplaukite, po to keletą kartų per dieną patepkite arbatmedžių aliejumi. Šis aliejus tinka ir spuoguotų vietų dezinfekcijai.
  • Arbatmedžių aliejus sumažina perštėjimą vabzdžių įkandimų vietose. Nuo vabzdžių įgėlimų padės skystis, gautas sumaišius vieną dalį aliejaus ir 10 dalių vandens. Juo, eidami į lauką, pasitepkite atviras kūno vietas.
  • Skaudant gerklei, skalaukite šiltu vandeniu su keletu lašų aliejaus.
  • Burnos ertmės priežiūrai ant šepetėlio su dantų pasta užlašinkite porą aliejaus lašų ir valykite dantis. Siūlą dantims valyti suvilgykite aliejumi ir valykite kaip paprastai. Tai padės išnaikinti bakterijas tarp dantų.
  • Šį aliejų galima naudoti net naminių gyvūnų priežiūrai! Prausdami gyvūną įprastu šampūnu, užlašinkite 5-10 lašų arbatmedžių aliejaus, įtrinkite į kailį ir palaikykite 3-4 min., po to nuplaukite vandeniu.
Naudojant eterinį aliejų kaip priedą prie bazinio aliejaus masažo mišinyje, gali pasireikšti jautrumas ar alerginės reakcijos. Remiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr.1223/2009 2009m. dėl kosmetikos gaminių nuostatomis, nurodomi galimi alergenai. Jų sąrašą rasite čia.