Eteriniai aliejai

Levandų

Botaninis pavadinimas: Lavandula angustifolia

Augalo dalis: Augalo žiedynas; visas augalas

Gavimo būdas: Distiliavimas vandens garais

Kilmės šalis: Vokietija, Prancūzija


Levandų šeimoje žinoma daugiau negu 25 rūšių augalų. Jau nepaisant to, jog eterinis aliejus gautas iš tos pačios rūšies augalų, bet augusių skirtingose vietovėse, gali skirtis kvapu bei savybėmis. Be to, aliejui gauti gali būti naudojama visas levandos stiebas su lapais ir žiedynu, arba tik žiedynas. Pastaruoju atveju, aišku, gaunamas geresnės kokybės ir brangesnis aliejus (jo sudėtyje yra apie 300 komponentų). Gerame levandų aliejuje turi būti minimalus kiekis kamparo, o linalilacetato – ne mažiau 40-42 %. Dabartiniu metu mes siūlome pigesnį levandų aliejų iš Vokietijos ir brangesnį iš Prancūzijos.

Labiausiai vertinamas tikrųjų levandų eterinis aliejus, gaunamas distiliuojant vandens garais Lavandula officinalis (lavandula angustifolia) žiedynus. Tai vienas universaliausių ir plačiausiai naudojamų eterinių aliejų, žinomas ir vertinamas nuo senų laikų. Pavadinimas “lavanda” kilęs iš lotynų kalbos žodžio lavare (“praustis”), nes romėnai mėgo šį aliejų naudoti maudantis. Levandų žolė  nuo seno liaudies mėgstamas priedas į pagalves, gelbstintis nuo nemigos. Tai vienas tų aliejų, kur švelnus aromatas dera su puikiomis terapinėmis savybėmis. Pagrindinės jo savybės - antiseptinės ir sedatyvinės. Labai geras antiseptikas, gydo žaizdas ir nudegimus, dermatitus. Tai vienas iš tų retų aliejų, leidžiamų naudoti tiesiai ant odos (esant spuogams, nudegimams, vabzdžių įgėlimams). Patartinas, esant nemigai, nervinei įtampai, galvos skausmams. Padeda sukurti dvasinę pusiausvyrą, stiprinti imuninę sistemą. Dėl savo malonaus aromato mėgiamas kosmetikoje ir parfumerijoje.

Naudojant eterinį aliejų kaip priedą prie bazinio aliejaus masažo mišinyje, gali pasireikšti jautrumas ar alerginės reakcijos. Remiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr.1223/2009 2009m. dėl kosmetikos gaminių nuostatomis, nurodomi galimi alergenai. Jų sąrašą rasite čia.